W dniach 21-23 września odbył się VII Kongres Mediewistów Polskich. Jest to największa, organizowana co kilka lat w Polsce konferencja mediewistyczna, na której zbierają się badacze średniowiecza z różnych krajowych ośrodków (przy czym nie brakuje także gości z zagranicy). Organizatorem VII edycji był – prócz Stałego Komitetu Mediewistów Polskich – Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nasz Instytut reprezentowali:
– prof. Joanna Karczewska z referatem: „Kontakty klasztoru kanoników regularnych w Żaganiu z książętami żagańskimi w XV wieku” (w ramach sekcji „Kościół i wierni”),
– prof. Jarosław Dudek z referatem: „"Nowe" ludy Bałkanów w świetle źródeł bizantyńskich (XI-XII w.)” (w ramach sekcji: „Niepaństwowe "nationes et gentes" europejskiego średniowiecza: ewolucja, asymilacja i trwanie”),
– dr Maciej Lubik z referatem: „Between facts and fictional writing - Harald Sigurdsson's flight from Byzantium in the historiographical tradition of the medieval North” (w ramach sekcji: „Wikingowie. Fenomen staroskandynawskiej historii, kultury, sztuki i religii i ich wszystkich (nieproporcjonalnie) wielkiego znaczenia w przeszłości i obecnie”).
Warto zaznaczyć, że sekretarzem Komitetu Organizacyjnego Kongresu był dr Tomasz Kałuski – nasz absolwent, a obecnie pracownik Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego – który wygłosił referat: „Pieczęcie cysterskie jako forma komunikacji” (w ramach sekcji: „Wielokulturowa przestrzeń średniowiecznego klasztoru”).