Wyjazdy zagraniczne

Instytut Historii UZ od dłuższego czasu realizuje współpracę międzynarodową. Już wiele lat temu nasi pracownicy uczestniczyli w różnego rodzaju projektach międzynarodowych oraz wykładach na zagranicznych uczelniach, żeby wspomnieć tylko wykłady na Uniwersytecie Poczdamskim oraz na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Unijny program Erasmus Sokrates zrewolucjonizował tą współpracę, gdyż otworzył pole dla wielomiesięcznych wyjazdów studenckich do partnerskich uczelni, które są całkowicie finansowane przez Unię Europejską. Instytutu Historii UZ od dawna uczestniczy w tym programie, rozwijając kolejne kontakty z ośrodkami zagranicznymi i zawierając nowe porozumienia o wymianie zarówno pracowniczej jak i studenckiej.

Z wcześniejszych  umów warto wymienić porozumienia z uniwersytetami: w Dreźnie (Uniwersytet Techniczny w Dreźnie), Poczdamie (Uniwersytet Poczdamski), Pradze (Uniwersytet Karola), Ostrawie (Uniwersytet w Ostrawie) oraz rumuńskiej Alba Iulii (Uniwersytet "1 Decembrie 1918”). Nowe inicjatywy, także obecnie finalizowane, dotyczą umów z Uniwersytetem "Ştefan cel Mare" w Suczawie, Uniwersytetem Śląskim w Opawie oraz  Uniwersytetem w Kadyksie (UCA), gdzie będzie można studiować już od października 2024 r. W planie są porozumienia z Barceloną (Universitat Ramon Llull), skąd ostatnio przyjechał do nas prof. Alain Blomart na cykl wykładów, Uniwersytetem w Batman (Turcja) oraz z Prisztiną  (Prishtina International Summer University).

Poniżej podajemy pełną listę oraz krótką charakterystyka uczelni, na których można będzie studiować historię, a także prowadzić wykłady już od 1 października 2024 roku.


Drezno (Uniwersytet Techniczny w Dreźnie)

uniwersytet_techniczny_w_dreznie.jpg

Założony w 1828 r. Uniwersytet Techniczny w Dreźnie (TUD) ma prawie 200-letnią historię. Dzięki szerokiemu zakresowi przedmiotów uniwersytet zajmuje poczesne miejsce w niemieckim krajobrazie uniwersyteckim. W TUD nauka i inżynieria współpracują z naukami humanistycznymi, kulturowymi i społecznymi oraz medycyną, aby znaleźć rozwiązania największych wyzwań naszych czasów. Jako partner Kampusu Naukowo-Innowacyjnego DRESDEN, TUD jest także członkiem jedynej w swoim rodzaju sieci instytucji badawczych i kulturalnych. TU Dresden posiada długoletnią tradycję w nauczaniu i badaniach. Jak wspomniano powstał w 1828 r. jako Technische Bildungsanstalt (Instytut Techniczny). Już wtedy ośrodek ten potrafił przyciągnąć wybitnych wykładowców, takich jak Johann Andreas Schubert, budowniczy pierwszego działającego niemieckiego parowozu „Saxonia”. Zgodnie z tradycją TUD budynki noszą nazwiska uznanych osobistości ze świata nauki. Po zjednoczeniu Niemiec uczelnia przeżywała szybki rozwój. Obecnie TUD zajmuje wiodącą pozycję w nauczaniu oraz w badaniach naukowych w Niemczech.


Frankfurt (Viadrina)

frankfurt_viadrina.jpg

Od ponad 30 lat uczelnia Viadrina jest czymś więcej niż tylko pomostem między Polską a Niemcami. Położona w sercu Europy stanowi centrum międzynarodowej nauki i badań. Viadrina jest miejscem, w którym spotykają się młodzi ludzie, aby dzięki zdobytej tu wiedzy i własnym kreatywnym pomysłom przyczyniać się do rozwoju Europy. Na uczelni studiuje około 5000 studentów i studentek z ponad 100 krajów świata (wielu z Polski), co sprawia, że ośrodek ten zalicza się do najbardziej umiędzynarodowionych szkół wyższych w Niemczech.

Viadrina buduje mosty: bezpośrednio nad Odrą w postaci różnorodnych i intensywnych kooperacji z naszym krajem i dalej z Europą Środkowo-Wschodnią oraz z ponad 250 uniwersytetami partnerskimi na całym świecie. Jednocześnie jest ważną partnerką dla regionu, promującą ducha przedsiębiorczości i społeczeństwa obywatelskiego. Viadrina jest otwarta na nowe wyzwania Europy i gotowa na zmiany.

Do studiowania na Viadrinie zachęcamy przede wszystkim studentów, którzy nie chcą przebywać daleko od domu. Jest to najbliższa w sensie geograficznym uczelnia międzynarodowa, z którą IH UZ ma podpisaną umowę o współpracy.


Ostrawa (Uniwersytet w Ostrawie)

ostrawa_uniwersytet_w_ostrawie.jpg

Uniwersytet w Ostrawie to publiczna uczelnia założona 28 września 1991 roku. Jego protoplastą była Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opawie, która od roku 1959 ma swą siedzibę w Ostrawie.

Uniwersytet w Ostrawie posiada najwyższy poziom akredytacji w Republice Czeskiej. Przyznana we wrześniu 2018 roku przez Krajowe Biuro Akredytacji Szkolnictwa Wyższego Akredytacja Instytucjonalna przyznaje: wiarygodność jako instytucji autonomicznej; gotowość do samooceny i samooceny różnorodnych procesów poprzez własne wewnętrzne mechanizmy; autonomię w akredytowaniu własnych programów studiów na następujących kierunkach: pedagogika, filologia (filologia i językoznawstwo), filozofia, historia, praca socjalna, wychowanie fizyczne i kinentropologia, pedagogika i nauki o zdrowiu; autonomię w procesie rekrutacji, w tym w ocenie dotychczasowego kształcenia.

Ostrawa jest sporym ośrodkiem miejskim o górniczej przeszłości, gdzie znajduje się jedyny w swoim rodzaju postindustrialny kompleks wpisany na listę światowych zabytków UNESCO.


Opawa (Uniwersytet Śląski w Opawie)

opawa_uniwersytet_slaski_w_opawie.jpg

Historia Uniwersytetu Śląskiego w Opawie jest stosunkowo krótka. Uczelnia została powołana na mocy ustawy uchwalonej w lipcu 1991 roku. Przez ponad sto lat przedstawiciele kultury Opawy postulowali utworzenie instytucji o charakterze uniwersyteckim, zgłaszając ów postulat w latach 1870, 1945 i 1968. Jednak dopiero po przemianach politycznych w 1989 roku spełniło się ich marzenie i w ścisłej współpracy z Uniwersytetem Masaryka w Brnie powstały dwa wydziały: Wydział Filozoficzno-Naukowy w Opawie i Szkoła Administracji Biznesu w Karwinie. Od 1991 roku Uniwersytet Śląski prężnie się rozwija: w 1999 roku powstał Instytut Matematyczny w Opawie, po jego wydzieleniu z Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego, w 2008 roku z tego samego wydziału wyodrębniono zaś kilka innych instytutów i powołano Wydział Polityki Publicznej w Opawie. W 2020 roku powstała najmłodsza część uczelni – Instytut Fizyki. Prodziekanką wydziału, z którym mamy zawarte porozumienie, jest dr Ilona Matejko-Peterka, absolwentka Instytutu Historii UZ. Dodatkowym walorem studiowania w tym miejscu jest fakt, że praktycznie wszędzie można się porozumieć w języku polskim.


Alba Iulia (Uniwersytet "1 Decembrie 1918")

alba_iulia_uniwersytet_1_decembrie_1918.jpg

UAB jest uczelnią publiczną założoną w 1991 roku, zaangażowaną w rozbudowę, unowocześnianie i dostosowywanie swojej bazy badawczo-dydaktycznej oraz rozwijanie kompleksowego systemu kształcenia akademickiego dla wszystkich, którzy chcą zostać wysoko wykwalifikowanymi specjalistami w różnych polach działalności, odpowiednio przygotowanymi do coraz bardziej wymagającego rynku pracy. Dlatego stale udoskonala się tutaj programy studiów licencjackich i podyplomowych (studia magisterskie i doktoranckie), które są oczywiście w pełni zgodne z systemem bolońskim.

Nasza współpraca z Alba Iulia jest intensywna już od wielu lat. Pracownicy tutejszego biura Erasmus są bardzo życzliwi i pomocni, zaś samo miasto przepiękne. Kierunek rumuński jest wręcz stworzony dla osób, które cenią sobie niewielkie ośrodki akademickie w odróżnieniu od metropolii.


Suczawa (Uniwersytet "Ştefan cel Mare")

suczawa_uniwersytet_tefan_cel_mare.jpg

Od momentu założenia w 1963 roku USV posiada ugruntowaną pozycję w mieście o tysiącletniej historii, zdecydowanie przyczyniając się do budowania nowoczesnej tożsamości społeczności lokalnej. Od ponad pół wieku, obsługując szkolnictwo wyższe w mieście, USV jest członkiem ważnych międzynarodowych konsorcjów uniwersyteckich i z entuzjazmem reaguje na wyzwania nowych, śmiałych projektów, jako główny partner władz lokalnych i regionalnych w zarządzaniu kryzysowym i profesjonalnym kształceniu specjalistów na rynek pracy. Na wszystkich 11 wydziałach uczelni prowadzone są 3-4–letnie studia licencjackie (około 55 kierunków akademickich) i 2–letnie studia magisterskie (około 40 kierunków akademickich), a także studia doktoranckie na 14 kierunkach.

Główne cele uczelni w dziedzinie edukacji i badań to: kształcenie wysoko wykwalifikowanych i kompetentnych specjalistów, harmonijne kształtowanie osobowości studentów, zachęcanie do kreatywności i innowacyjności w celu ciągłego rozwoju badań naukowych, trwała ocena osiągnięć naukowych członków społeczności akademickiej, a także doskonalenie działalności edukacyjnej i badawczej w celu strukturalnej, jakościowej i pomyślnej ekonomicznie integracji w europejskim obszarze szkolnictwa wyższego.


Kadyks (Uniwersytet w Kadyksie)

kadyks_uniwersytet_w_kadyksie.jpg

Wreszcie świeża wisienka na torcie naszej międzynarodowej współpracy. 30 października 1979 roku powstał Uniwersytet w Kadyksie (UCA), będący w tym mieście kulminacją długiego procesu wynikającego z zapotrzebowania na placówkę uniwersytecką.

Tło historyczne studiów wyższych w Kadyksie sięga XV wieku, kiedy to powstało kolegium, którego studia z zakresu kosmografii i matematyki zyskały sławę i prestiż, co zostało poświadczone wybitnymi dziełami Martina Cortesa oraz Antonia Hugo z Omerique.

W ostatnich latach uczelnia ciężko pracowała, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na studia wyższe. W roku akademickim 1979-1980 na UCA kształciło się 6000 studentów, zaś obecnie jest ich około 22 000.

W tym czasie, w wyniku wieloletniego ambitnego programu, UCA zdecydowanie rozwinęło niezbędną infrastrukturę, aby stać się uniwersytetem wysokiej jakości. Od 1990 roku zrealizowano tutaj liczne nowe inwestycje związane z rozbudową uczelni.

Sam Kadyks, podobnie jak centrum wcześniej opisanego Alba Iulia, mieści się na terenie historycznej twierdzy i również jako miasto jest dedykowany osobom, które zamiast dużych ośrodków preferują miasta średnie, gdzie wszędzie można dostać się pieszo.


Jak widzą Państwo oferta jest szeroka, można więc jeździć nie tylko blisko, lecz również tam, gdzie jest ciepły klimat a koszty życia są relatywnie niskie.

Osoby zainteresowane wyjazdem w roku akademickim 2024/2025 prosimy o w miarę szybki kontakt z Sekretariatem naszego Instytutu. Z ramienia IH UZ Program Erasmus koordynuje prof. Radosław Domke.

Zachęcamy wszystkich do wyjazdów!

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18